Badania

Badania nad EFT – TE

Dowody neurologiczne

„Ocena terapii meridianowej, Technik Emocjonalnej Wolności (EFT), w redukowaniu fobii małych zwierząt”, Journal of Clinical Psychology, Volume 59, Number 9 (September 2003) pp. 943-966

„Jedna sesja EFT jest efektywna w zredukowaniu lęku przed specyficznymi zwierzętami: Kontrolowane badanie laboratoryjne”. Referat przedstawiony na drugiej dorocznej konferencji Association for Comprehensive Energy Psychology w San Diego, w maju 2001.

„Ewaluacja Technik Emocjonalnej Wolności: Alternatywne leczenie lęku”, The Scientific Review of Mental Health Practice, Vol 2, No. 1, pp. 20-25.

„Skuteczność Technik Emocjonalnej Wolności w redukcji lęku przed publicznym występowaniem”. Referat przedstawiony na konferencji w Western Australian branch of the College of Counseling Psychologists w marcu 2001

„Efekty terapii meridianowej, EFT, na symptomy PTSD ofiar wypadków samochodowych”. Referat przedstawiony na dorocznej konferencji Association for Comprehensive Energy Psychology, w Las Vegas, Nevada

„Efekty metody EFT na częstość występowania ataków u dzieci ze zdiagnozowaną epilepsją”. Referat przedstawiony na dorocznej konferencji Association for Comprehensive Energy Psychology, Las Vegas, Nevada

„Energo-Psychologia: teoria, wskazówki, dowody.” – David Feinstein, Energy Psychology Interactive,Joquin Andrade, MD and David Feinstain PhD

Dowody neurologiczne:
Poniżej znajdują się zdjęcia tomografii mózgu zrobione podczas 4-tygodniowego stosowania EFT na zespół lęku uogólnionego. Klient odbył 12 sesji EFT:

color1ciemnoniebieski.gif – obraz normalnych fal mózgowych
color2jasnoniebieski.gif – obraz delikatnie zaburzonych fal mózgowych
color3rozowy.gif – obraz umiarkowanie zaburzonych fal mózgowych
color4czerwony.gif – obraz poważnie zaburzonychfal mózgowych

1. Normalny idealny wskaźnik fal mózgowych

bscan1.gif

2. Obraz mózgu przed rozpoczęciem sesji

bscan2.gif

3. Po 4 sesjach EFT

bscan3.gif

4. Po 8 sesjach EFT

bscan4.gif

5. Po 12 sesjach EFT

bscan5.gif

Zdjęcie 1 przedstawia normalny obraz fal mózgowych, zgodnie z ogólnie przyjętymi normami.
Zdjęcie 2 jest typowym obrazem mózgu osoby z zespołem lęku uogólnionego.
Zdjęcia 3-5 pokazują zanikanie anormalnych fal w korze mózgowej, co korelowało ze stopniowym zmniejszaniem się symptomów zespołu lękowego. Jedynym zastosowanym leczeniem było stymulowanie punktów akupresurowych podczas prowokowania lękotwórczymi wyobrażeniami. Zdjęcia i dane pochodzą z tzw. South American Study – zakrojonego na szeroką skalę badania nad EnergoPsychologią, które przeprowadzane było na przestrzeni 14 lat w 11 klinikach w Ameryce Południowej, i w którym wzięło udział 31,400 pacjentów.

Dyskusja
Podczas gdy częstotliwość fal zmianiała się w stronę normalnego poziomu (z czerwonego na niebieski) w środkowej i przedniej części mózgu, symptomy zespołu lęku uogólnionego zmniejszyły się pod względem intensywności i częstości. Podobne obrazy i redukcja symptomów były również typowe dla innych pacjentów z zespołem lęku uogólnionego, którzy otrzymali leczenie EFT.

Pacjenci w tym samym badaniu w Ameryce Południowej, którzy zostali poddani leczeniu standardowymi metodami terapii, jak Terapia Poznawcza połączona z farmakologią (w niektórych przypadkach), uzyskali podobne wyniki w tomografii. Jednak wymagało to znacznie większej ilości sesji. A co ważniejsze, badanie kontrolne przeprowadzone w rok po zastosowanych terapiach wykazało, że fale mózgowe pacjentów Terapii Poznawczej wróciły w wielu przypadkach do stanu z przed leczenia, natomiast u pacjentów EFT tak się nie stało.
Interesującym odkryciem z tego badania było porównanie wyników pacjentów, którzy otrzymali leczenie antylękowymi lekarstwami i pacjentów, którzy poddani zostali leczeniu EFT. Obydwie grupy pacjentów doświadczyły zredukowania symptomów zespołu lękowego. Jednak tomografia pacjentów zażywających lekarstwa nie wykazała zauważalnej zmiany w falach mózgowych, mimo, że symptomy były zredukowane podczas brania lekarstwa. Wskazuje to na to, że lekarstwo znosiło symptomy, ale nie miało wpływu na, będące podłożem problemu, zaburzenia fal mózgowych.

Hipotezy
Pierwsze wnioski wyciągnięte z tomograficznego badania mózgu w niniejszym badaniu, dają podstawy do sformułowania następującej hipotezy:

* Stymulowanie specyficznych elektrycznie wrażliwych punktów na skórze z równoczesnym wzbudzaniem prowokujących lęk obrazów, zmienia neurologiczne połączenia z ciałem migdałowatym i innymi strukturami mózgu w sposób, który redukuje lękową reakcję na dany obraz.

Ta hipoteza jest również podparta trzema empirycznie sprawdzonymi prawami:

* Wzbudzanie w umyśle niepokojących obrazów lub wspomnień, czyni mózg czasowo podatnym na interwencje, które mają wpływ na aktywujące stres obwody w ciele migdałowatym i innych strukturach mózgu – pamięć może być więc zmieniona zanim znowu zostanie zachowana (plastyczność neuronalna – Joseph LeDoux)

* Badania przeprowadzone w Harvard Medical School pokazało, że stymulowanie specyficznych punktów akupunkturowych może wysyłać sygnały, które deaktywują jądro migdałowate, hipokamp i inne obszary mózgu zaangażowane w doświadczenia strachu i bólu (Hui, K.K.S. i zespół, 2000, Human Brain Mapping. 9(1), 13-25.).

* Fale mózgowe charakterystyczne dla zespołu lęku uogólnionego, jak i innych zaburzeń emocjonalnych i psychicznych zostały zidentyfikowane, i przynajmniej jedno wstępne badanie sugeruje, że stymulowanie punktów akupunkturowych podczas wzbudzania obrazów wywołujących lęk, zmienia te fale
Wszystkie powyższe prawa potwierdzają tezę, że stymulowanie odpowiednich elektrycznie wrażliwych punktów podczas wzbudzania lękotwórczych obrazów wysyła sygnały, które normalizują zaburzone fale mózgowe.

Powyższa hipoteza jest postawiona w bardzo redukcjonistyczny sposób. Jednakże nie wyklucza ona emocjonalnych, poznawczych i duchowych korelatów procesów, które mogą być opisane w terminologii neurologicznej. W rzeczywistości, interwencja dokonana w którymkolwiek z tych obszarów, może mieć wpływ na wszystkie pozostałe.

Poniższy tekst pochodzi ze strony Steve Wells, http://EFTdownunder.com i przedstawia podsumowanie niektórych badań nad EFT:

„Otrzymujemy wiele pytań na temat badań naukowych dotyczących EFT, dlatego postanowiłem w tym miesiącu zebrać informacje o badaniach jakie zostały już przeprowadzone, o badaniach, które są w trakcie realizowania, oraz podać źródła, do których można się odwołać, aby znaleźć więcej informacji o samych badaniach, jak również o podobnych technikach, na przykład TFT (Thought Field Therapy). Poniżej każdego streszczenia zamieściłem źródło, z którego pochodzą dane.

„Ocena terapii meridianowej, Technik Emocjonalnej Wolności (EFT), w redukowaniu fobii małych zwierząt”, Journal of Clinical Psychology, Volume 59, Number 9 (September 2003) pp. 943-966

Steve Wells, Katrhryn Polglase, dr Henry B. Andrews, dr Patricia Carrington i dr Harvey A. Baker przeprowadzili kontrolowane badanie naukowe w Curtin University w Australii Zachodniej w latach 1999-2000. Badania pokazały, że pojedyncza 30-minutowa sesja EFT przeprowadzona z klientami ze specyficzną fobią małych zwierząt, wywołała znaczące zmiany w zachowaniu. Owe znaczące zmiany w zachowaniu uzyskane po leczeniu metodą EFT utrzymały się i utrwaliły, jak pokazało badanie kontrolne przeprowadzone w 6-9 miesięcy po leczeniu.
Źródło: Wells, S., Polglase, K., Andrews, H.B., Carrington, P., Baker, H.A. „Evaluation of a meridian-based intervention, Emotional Freedom Techniques (EFT), for reducing specific phobias of small animals”
Pełna wersja tego artykułu dostępna jest na stronie S.Wells’a (w j.angielskim)

http://www.eftdownunder.com/research.html

„Jedna sesja EFT jest efektywna w zredukowaniu lęku przed specyficznymi zwierzętami: Kontrolowane badanie laboratoryjne”. Referat przedstawiony na drugiej dorocznej konferencji Association for Comprehensive Energy Psychology w San Diego, w maju 2001.

Badanie powyższe zostało powtórzone w Queens College w Nowym Jorku przez dr Harvey Baker i dr Linda Siegel. Wyniki leczenia fobii małych zwierząt metodą EFT porównano z wynikami w grupie nie objętej żadnym leczeniem, oraz z wynikami w grupie objętej niedyrektywną terapią. Rezultat porównania okazał się prawie identyczny z wynikami badania pierwotnego.
„Harvey A. Baker i Linda Siegel, „One session of Emotional Freedom Techniques is effective for reducing fear of specific animals: A controlled laboratory study,”

„Ewaluacja Technik Emocjonalnej Wolności: Alternatywne leczenie lęku”, The Scientific Review of Mental Health Practice, Vol 2, No. 1, pp. 20-25.

Psychologowie Wendy Waite i Mark D. Holder (2003) z Departamentu Psychologii Okanagan University College w Kanadzie odkryli, że jednorazowe zastosowanie EFT daje istotną redukcję zgłoszonego lęku w populacji studentów uniwersytetu. Dowodzą oni, że EFT i systematyczna desensytyzacja posiadają niektóre cechy wspólne.
Wendy L. Waite and MarkD. Hodder, (2003) „Assessment of the Emotional Freedom Technique: An Alternetive Treatment for Fear”

„Skuteczność Technik Emocjonalnej Wolności w redukcji lęku przed publicznym występowaniem”. Referat przedstawiony na konferencji w Western Australian branch of the College of Counseling Psychologists w marcu 2001

Psychologowie Sharon Jones i dr Henry B. Andrews z Curtin University (Jones and Andrews, 2001) przeprowadzili badanie nad metodą EFT. Metoda EFT została zastosowana przez psychologów z uniwersyteckiego centrum terapeutycznego, a terapii poddane zostały osoby z lękiem przed publicznym występowaniem. Osoby odbyły jedną 45-minutową sesję. Rezultaty badania wykazały istotne obniżenie poziomu lęku po sesji EFT. Autorzy śledząc przebieg sesji odnotowali, że poziom lęku istotnie obniżył się już po 15 minutach stosowania EFT i systematycznie obniżał się aż do końca sesji.
Sharon Jones and Henry B. Andrews, „The efficacy of Emotional Freedom Techniques in reducing public speaking anxiety: An exploratory study.”

„Efekty terapii meridianowej, EFT, na symptomy PTSD ofiar wypadków samochodowych”. Referat przedstawiony na dorocznej konferencji Association for Comprehensive Energy Psychology, w Las Vegas, Nevada

Dr. Swingle wraz ze współpracownikami (Swingle, Pulos & Swingle, 2000), badali efekty wpływu EFT u osób z PTSD rozwiniętym w wyniku wypadków samochodowych. Badacze stwierdzili, że w trzy miesiące po tym, jak ofiary wypadków nauczyły się EFT (w dwóch sesjach), ich fale mózgowe wykazały znaczną pozytywną zmianę, a sami badani donosili o istotnej redukcji symptomów PTSD.
Swingle, P., Pulos, L., & Swingle, M., (May, 2000). „Effects of a meridian-based therapy, EFT, on symptoms of PTSD in auto accidents victims”.

„Efekty metody EFT na częstość występowania ataków u dzieci ze zdiagnozowaną epilepsją”. Referat przedstawiony na dorocznej konferencji Association for Comprehensive Energy Psychology, Las Vegas, Nevada

W innym badaniu, dr Swingle zastosował EFT jako leczenie u dzieci ze zdiagnozowaną epilepsją. Codziennie, za każdym razem gdy wystąpiło podejrzenie o nadejściu ataku epilepsji, rodzice stosowali u swoich dzieci EFT. Dr Swingle zanotował znaczące zmniejszenie częstości występowania ataków, jak również bardzo dużą poprawę w badaniu EEG u tych dzieci. Wyniki te uzyskano po dwóch tygodniach codziennego stosowania EFT w domu.
Swingle, P. (May, 2000). „Effects of the Emotional Freedom Techiques (EFT) method on seizure frequency in children diagnosed with epilepsy”.

„Energo-Psychologia: teoria, wskazówki, dowody.” – David Feinstein, Energy Psychology Interactive,Joquin Andrade, MD and David Feinstain PhD

Dr medycyny, Joaquin Andrade, oraz Dr psychologii, David Feinstein przeprowadzili zakrojone na szeroką skalę badania nad Energo-Psychologią (włączając EFT i TFT).
Na przestrzeni 14 lat w 11 centrach terapeutycznych w Ameryce Południowej przeprowadzono szereg randomizowanych badań naukowych, w których brało 31 tysięcy 400 pacjentów. Jedno z największych badań dotyczyło leczenia pacjentów z zaburzeniami lękowymi. Trwało ono 5 i pół roku i objęło ok. 5 tysięcy pacjentów. Pacjenci ci byli losowo przydzieleni do dwóch grup: eksperymentalnej, w której zastosowano wyobrażenia i wypowiadane zdania wraz z manualnym stymulowaniem wybranych punków akupunkturowych – EFT i TFT, oraz do grupy kontrolnej, gdzie pacjenci poddani zostali terapii poznawczo- behawioralnej, wspomaganej lekami w niektórych przypadkach. Wywiady przeprowadzone po zakończeniu leczenia, jak i wywiady kontrolne 1,3,6 i 12 miesięcy później pokazały, że energo-terapia była znacząco bardziej efektywna od terapii poznawczo-behawioralnej zarówno u pacjentów z częściową jak i całkowitą poprawą.

Wyniki:

Terapia poznawczo-behawioralna
leki

EFT/TFT

Częściowa poprawa

63% 90%

Całkowita remisja

51% 76%

Badania nad mapą mózgu przeprowadzone przez dr Andrade i jego grupę badawczą ujawniły, że osoby z zespołem lęku uogólnionego stosujące stymulację punktów akupunkturowych, wyróżniały się normalizacją fal mózgowych, które nie tylko utrzymały się przez kolejnych 12 miesięcy, ale stały się bardziej wyraźne i utrwalone.”
Joquin Andrade, MD and David Feinstain PhD, „Energy Psychology: Theory, Indications, Evidence.”
Pełen artykuł na ten temat (w j.angielskim) na stronie: http://www.innersource.net/energy_psych/epi_research.htm

Scroll to Top